Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi | Bilişim Teknolojileri ve Önemi
Bilişim Teknolojileri ve Önemi

Bilişim Teknolojileri ve Önemi

EĞİTİM

Güneşi bolca selamladığımız bir haftanın daha son iş gününden hepinize merhaba Sevgili Novarge Ailesi. Bugün sizlerle, bilgiyi elektronik ortama işleme sürecini tanımlayan bilişim sistemleri ve öneminden bahsedeceğiz.

Teknolojinin durmadan geliştiği günümüzde bilgisayarlar ile iç içe bir yaşam sürüyoruz. Yapay zekânın ve teknolojinin de gelişimiyle hayatımızda yer bulan bilgisayarlar, birbirinden farklı fonksiyonel kolaylığı da beraberinde getiriyor. Günden güne gelişen bilişim ve bilgisayar sistemleri, eğitimden kariyer alanına dek birçok şekilde gelişim gösteriyor. Örneğin, geçmişin temel derslerinin yanında “robotik kodlama” ve “bilgisayar programcılığı” gibi alanlar da yer almaya başlıyor. Günümüzde değişen yaşamsal fonksiyonlarla birlikte bilişim sistemleri de gün be gün önemini arttırmaya devam ediyor.

Bilişim Teknolojileri ve Önemi

Bilişim Teknolojileri Nedir?

Teknoloji ve bilginin birlikteliğiyle elde edilen sonuçlara “bilişim” adı verilir. Bilişim teknolojileri, çeşitli hesaplamalar yapar ve bilginin işlevini inceler. Elde ettiği sonuçlar doğrultusunda bilgiyi elektronik ortama, makineler aracılığıyla düzenli biçimde işler. Bilişim teknolojileri, içerisinde birbirinden farklı birçok fonksiyonu da bulundurur. Çok yönlü özelliğinin içerisinde; bilgisayar yazılımları, bilgi toplumu, donanımlar ve bilgisayarlar da bulunur.

Bilgi ve iletişim teknolojileri, internetin ve mobil ağların hâkim olduğu alanları kapsar. Günümüzde robotik kodlama ve çeşitli bilgisayar programları bilişim teknolojilerinin içerisine dahil teknolojik ögelerdir. Geçmişte kablolu telefonlar ve televizyonlar gibi eski teknolojik donanımların yerini günümüzde robotlar, dijital televizyonlar ve mobil ağlar karşılar.

Bilişim Teknolojileri ve Önemi

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Hayatımızdaki Yeri

Günden güne gelişim gösteren teknolojiyle birlikte, bilişim sistemleri de toplumların gelişmişlik düzeyini şekillendiren etkenlerden bir tanesidir. Bilişim teknolojileri gelişmiş ülkeler birinci sınıf kategorisinde yer alabileceği gibi, gelişim göstermemiş ülkeler üçüncü sınıf kategorisinde barınabilirler. Kısacası bilişim teknolojileri, söz konusu toplumların gelişmişlik düzeylerini belirleyen başlıca unsurlar arasında yer alır.

Gelişen bilişim teknolojileriyle birlikte geçmişin el gücü gerektiren donanımları yerini zekâ ve yapay zekânın yenilikçi gücüne bırakır. Öyle ki günümüzde eğitimden sanayiye, kariyerden iletişime dek birçok fonksiyon, bilişim sistemlerinin gelişmesiyle şekillenmeye yüz tutar. Günden güne hızlı gelişim gösteren bilişim fonksiyonlarının sağladığı birçok fayda da bulunur. Örneğin; geçmişin el gücü, emek ve enerji sarf eden sistemlerinin yerini alan yapay zekâ teknolojileri, zamandan da büyük ölçüde tasarruf sağlar.

Bilişim Teknolojileri ve Önemi

Bilişim Teknolojilerinin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde eğitimden kariyere dek birçok hayati fonksiyona önemli etkilerde bulunan bilişim teknolojileri, beraberinde birçok avantajı da getirir.

 • Yazılı iletişimin neden olduğu maliyeti azalır ve kısa sürede verimliliğin artırılmasına yardımcı olur.
 • Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin artmasına yardımcı olur.
 • Veri girişini kolaylaştıran yöntemleri sayesinde tekrarı ve onun neden olduğu zaman kaybını büyük ölçüde azaltır.
 • Geleceğin teknolojilerine uyumlu adımlar atabilmek için önemli bir gereksinimdir.
 • Kâğıt kullanımının gerektirdiği fiziksel alan kullanımını ve israfı ciddi ölçüde azaltır.
 • Eğitimden kariyer alanına dek yaşamsal birçok fonksiyonun gelişip değişmesine olanak sağlar.
 • Bilgi akışını hızlandırır ve büyük ölçüde kolaylaştırır.
 • Üretimin etkinlik ve verimliliğinin artırılmasına yardımcı olur.
 • Geleceğin mesleklerini ve ilgi alanlarını şekillendirir.
 • Eğitim temelinde öğrencilerin pasif öğrenme kuramlarından sıyrılarak, aktif öğrenme yeteneklerini kazanmasına yardımcı olur.
 • Problem çözme ve bilgi işleme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur.
 • Bilgisayar teknolojileri ve yapay zekâ sistemlerine hâkim olmak için idealdir.
 • İnsan zekâsının temeline yansıyan taraflı düşünme stillerinin yerini objektif düşünce sistemleri alır.

Bilişim Teknolojileri ve Önemi

Novarge’de bugün, bilgiyi elektronik ortama işleme sürecini tanımlayan bilişim sistemleri ve öneminden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hepinize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir hafta sonu diliyorum Sevgili Novarge Ailesi.

Unutmayın, her şey geleceğiniz için!

ELİF AKSÜT

Yorum Yaz

Benzer İçerikler