Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

Siz de bu eğitimden sonra Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricisi olarak hem bitkilerin özelliklerine hakim olabilir hem de kazanç elde edebilirsiniz.

Ankara Bilim Üniv. Onaylı Sertifika

Toplam 3 ay Eğitim Süresi

Kontenjan Mevcut

Program Boyunca Kitap Desteği

%98 Sınav Başarı Oranı

Mobil, Tablet ve Masaüstünden Erişim

 • Kurs Puanı

  4.9
 • Peşin Fiyatına Kredi Kartına
  6 Taksit İmkanı

 • Bu Fiyat İçin Son 11 Gün

 • Ekstra
  %37 İndirim

 • ₺325 x 6

  Taksit İmkanı

 • ₺3100.00

  ₺1950

 • EĞİTİMİ SATIN AL

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi

Siz de bu eğitimden sonra Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricisi olarak hem bitkilerin özelliklerine hakim olabilir hem de kazanç elde edebilirsiniz.

Ankara Bilim Üniv. Onaylı Sertifika
Toplam 3 ay Eğitim Süresi
Kontenjan Mevcut
Program Boyunca Kitap Desteği
%98 Sınav Başarı Oranı
Mobil, Tablet ve Masaüstünden Erişim

Neler
Öğreneceğim?

NelerÖğreneceğim?

Gereksinimler

 • Kimlik Fotokopisi

Açıklamalar

Dünya üzerindeki tıbbi ve aromatik bitkilerin yaklaşık %6'sı ülkemizde yetişmektedir. Bu oran dünya popülasyonuna bakıldığında ciddi bir miktardır.  Endemik bitki zenginliği olan ülkelerin başında geliyoruz, öyle ki, tür açısından Avrupa’da yetişen toplam endemik bitki türünden fazlası topraklarımızda yetişiyor ve aynı şekilde pek çok Tıbbi ve Aromatik Bitki’ye de ev sahipliği yapıyoruz. Ancak onları ne kadar tanıyoruz? Nasıl yetiştirebiliriz? Nerelerde kullanabiliriz? Bilimsel adları neler? O adları nasıl okuruz? Bunların ne kadarını biliyoruz?

Uykuya dalamadığımız gecelerimizde ilaç alıp uyumak yerine, kendi bedenimizin iyi ve zorlu yanlarını tanıyarak basit bir bitki çayını içip rahatça uykuya dalabilmek, ancak o bitkileri tanıyabilmemiz ve bize dokunup dokunmayacağını bilmemizle mümkün ya da tarlamızda, bahçemizde, balkonumuzda, camımızın önünde o bitkiden yetiştirebilmemiz de gene onun isteklerini bilip planlama yapabilmemizle mümkün. Bu eğitimde hem mikro ölçekte hem de makro ölçekte nasıl Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirilir hepsini öğreneceksiniz.

Ülkemizde Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimi
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan aldığımız veriye göre (Kaynak) Ülkemizde son 18 yılda tıbbi ve aromatik bitki ekiliş alanının 2 kat artışla 1,7 milyon dekara, üretiminin ise 5 kat artışla 370 bin tona yükselmiştir. ''İhracat değerimiz 105 Milyon Dolardan 4 kat artışla 404 Milyon Dolara ulaşmıştır. Kekik ve defne ihracatında dünya lideriyiz. Dünya defne ihtiyacının %90'ını biz karşılıyoruz. Yine, kimyon, adaçayı, biberiye ve anasonda da önemli bir tedarikçi konumundayız'' Bu noktadan bakıldığında hem iç pazara hem de dış pazara satılacak katma değeri yüksek ürünler ile hem ülke ekonomisine hem de üreticiye ciddi maddi katkı sağlamaktadır. Bunun yanında; İnsan ve hayvan sağlığının korunmasında ve tedavisinde tarihten günümüze kadar bilinen ve kendilerinden faydalanılan tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği eğitimi, bu bitkilerden faydalanma yönlerinin öğretilmesi ve yetiştiriciliği hakkında bilgi birikimi kazandırarak bu bitkilerden faydalanma imkanı sağlamaktır.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği için devlet desteği var mı?

Evet var bu destekler şöyle sıralanabilir:

- Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (kısa adı IPARD) kapsamında hazırlanan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projelerine destek vermektedir. ÖNEMLİ: Eğitimimizde bu projelerin nasıl yazıldığını da anlatıyoruz, kişi bu projeyi yazdırmak istese en az 20-30 bin TL para vermek zorunda kalır. Biz bu eğitimde IPART ve Tıbbı Aromatik Bitkiler özelinde proje hazırlamayı da öğretiyoruz.

- Tıbbi aromatik ve süs bitki yetiştiriciliğine Hazine desteği veriliyor. (Kaynak)
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun kullanılan lavanta, gül, adaçayı, kekik ve çörek otu başta olmak üzere 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için Hazine taşınmazlarının rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verileceği duyuruldu. Yani bu ürünleri ekmek isteyen ama yeri olmayanlara devlet çok aşırı uygun fiyata mesela 10 dönümü yıllık 1000 TL gibi rakamlara kiraya veriyor. 

- İl Tarım ve Orman Müdürlükleri yüzde yüz hibe ile üreticilere fide desteği sağlıyor.

- Tarım ve Orman Bakanlığı bu ürünleri üretenlere dönüm başı ücret ödüyor.

Bu Eğitimin katkıları nelerdir?
- Öncelikle ülkemizde yetişen ve yüksek katma değerli tıbbi ve aromatik bitkilerin nasıl yetiştiğini, sulandığını, hasat edildiğini depolandığını öğreneceksiniz.
- Devlet desteklerinden yararlanarak üretim yapıp yüksek kar elde edebileceksiniz.
- Tıbbi ve Aromatik Bitkiler özelinde IPART proje yazmayı öğreneceksiniz.
- Yetiştirdiği ürünleri isterse kendisi yağını, suyunu vs çıkarıp internet üzerinden satabileceksiniz.
- Hazineden çok uygun fiyata arazi kiralaması yapabileceksiniz.
- Tıbbi ve Aromatik bitki yetiştiriciliğinde sınıflandırmayı öğreneceksiniz.
- Başlıca bitki ailelerini tanıyarak, ailelerin ayırt edici özellikleri ile bitki türlerini ayır edebileceksiniz.
- Bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılan yaygın kültürel uygulamaları açıklayabilecek ve uygulayabileceksiniz.
- Tohum ve fideden bitki yetiştirebilmeyi öğreneceksiniz.
- Bitkilerin ve bitkisel drogların Bilimsel Adlarını bileceksiniz. (Bitkisel drog:Tıbbi ve aromatik bitkilerin çoğunlukla kurutulmuş, bazen taze, bütün, parçalanmış veya kesilmiş bitkileri veya bitk iparçalarını ifade eder)
- Tıbbi ve Aromatik bitkileri detaylı bir şekilde öğrenecek ve diğer bitki türleri hakkında fikir sahibi olacaksınız.
- Bitki besleme ve koruma konusunda bilgi sahibi olacaksınız.
- Tıbbi ve aromatik bitkilerin pazar kanalları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
- Bitkilerin işlenmesi, depolanması ve bitkilerin kullanımı dahil olmak üzere bitki mahsulleri için hasat sonrası teknikleri öğreneceksiniz.
- Tıbbi bitkilerden hazırlanan bitkisel drog aşamalarını bilecek ve planlayacaksınız.
- Tıbbi bitki fidanlığının nasıl kurulacağını öğreneceksiniz.

Eğitim nasıl yapılıyor? 
Eğitimimiz toplam 3 ay uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Video Eğitimlerin yanında 6 defa CANLI Eğitimle eğitim süreci profesyponel olarak yönetilmektedir.

Eğitimi Kim Veriyor?
Eğitimlerimiz Sivas Bilim ve Teknoloji Übiversitesi Rektör Yardımcısı, Tarım ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga KARAKÖY tarafından verilmektedir. Uzmanımızın özgeçmişine sağ kolondaki Eğitim Uzmanı linkinden ulaşabilirsiniz.

Sertifika veriliyor mu? Evet eğitimin sonunda yapılan sınavdan başarılı olan adaylar Ankara Bilim Üniversitesi onaylı e-devlette görünen ve Yeşil Kalkınma Derneği onaylı 2 adet sertifika alacaklar. 

DEVAMINI OKU

Kurs İçeriği

Yorum Yaz

Bu Eğitimin Uzmanları

Tolga KARAKÖY

Tolga KARAKÖY

Prof.Dr.

İyi ki Varsın!

Sevgi zincirinin bir halkası olmak için iyi ki varsın de !

GÖNDER
27 Nisan 2022

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerle Sağlıklı Yaşam

Geçmişten günümüze pek çok gelişimle beraber ortalama insan ömrü de artmaya başladı. Ömür uzunluğu her ne kadar güzel olsa da sağlıklı bir yaşam sürülmezse süreci tam tersine çevirebilir. Bu yüzden insanlar sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya için farklı eğilimler içine girmiştir.

22 Nisan 2022

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimi Neleri İçerir?

Ülkemiz tıbbi ve aromatik bitkilerin yetişmesi bakımından önemli bir konumdadır. Son verilere göre dünya çapında tıbbi ve aromatik bitkilerin ortalama yüzde 6’sı Türkiye’de yetişiyor. Bu da ülkemizi endemik bitki zenginliğine sahip ülkeler arasına sokmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği eğitimi ile ülkemizdeki bu zenginlikleri tanıyabilecek ve siz de bu bitkileri yetiştirebileceksiniz.

Eğitimi Paylaş!