Çocuklarınıza kodlama ve algoritma öğretin

Çocuklarınıza kodlama ve algoritma öğretin

Yenişafak Gazatesi Yazarı Turgay Polat Robotik Kodlama'nın önemine dikkat çektiği bir yazı kaleme aldı. Novarge olarak bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Son zamanlarda size bu köşeden sürekli geleceği yazmaya çalışıyorum. Sizlere eğitim sistemlerinin artık yetmediği, kitle eğitimi ve bilgi odaklı eğitim yerine birey odaklı beceri temelli eğitim gerekliliğini anlatıyorum. Size bir şey daha söyleyeyim bunu maalesef mevcut eğitim sistemi ve öğretmen yapısıyla yapmamız mümkün görünmüyor. Peki ne yapmalı diye sorular geliyor bana; söyleyeyim çocuğunuzu geleceğe siz sürekli arayarak ve gücünüz yettiği oranda imkanlar bularak hazırlayacaksınız maalesef. Bunun için ilk adımınız “kodlama” öğrenmesini sağlamak olmalıdır. Peki nedir bu kodlama neden bu kadar önemli: Teknolojik bir hayatın içinde doğan ve yetişen çocuklarımız eğlenme, oyun oynama, ders çalışma, aile ve arkadaş iletişimlerini tablet ve telefonlar üzerinden yapıyorlar. Çocukların hayatına soktuğumuz bu cihazların normal zamanlarda da kullanımını engellememenizi öneriyorum. Aksine engellemek yerine, teknolojiyi kullanarak yetişen genç nüfusu doğru şekilde eğiterek akıllı cihazları kontrolleri altına almalarını sağlamak daha doğru olacaktır. Kodlama eğitimi de bu noktada büyük önem kazanıyor.

Bu teknolojik cihazları sadece kullanmak değil, onları istediğiniz şekilde yönlendirebilmek için öncelikle bilgisayar dilini bilmeniz gerekir. Kendinizi dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkede yaşıyor gibi düşünün. Akıllı dediğimiz bu teknoloji ürünü cihazlar insanların yaptığı kodlamalara göre çalıştığına göre devamlı gelişen akıllı cihazları doğru kullanabilmenin dışında bu cihazları kendi isteklerimiz doğrultusunda yönlendirebilmek için de bilgisayar programlarını kodlamayı bilmek gerekiyor. Kodlama öğrenerek üreteceğimiz programlar sayesinde sahip olduğumuz sıradan cihazları bile ilave donanımlarla akıllı hale getirebiliriz. Çocuklarımızın geleceğin bir parçası olmasını istiyorsak okul öncesinden başlayarak, eğlenceli şekilde kodlama mantığını öğrenmelerini sağlamalıyız. Ufak yaşlardan kodlama mantığını iyi kavrayan çocuklar ileri yaşlarda daha iyi programlar üretebilmektedir.

Sadece programlar hazırlamak için kodlama öğrenmek gerekmiyor. Bazı ebeveynler bu konuda çocukların küçük olması nedeniyle çekimser kalıyorlar. Oysa küçük yaşlardan itibaren kodlama eğitimleri alan çocukların zihinsel gelişimleri de daha farklı olmaktadır. Üstelik bununla da bitmiyor kodlama ile uğraşan çocukların düşünme yapıları olumlu yönde değişiyor. Çocuklar hayallerinde canlandırdığı objeleri hareketlendirmek için değişik şekillerde düşünmeye başlıyorlar. Çocuklar erken yaşta kodlama yapmayı öğrendiğinde; tasarım odaklı düşünme, sistematik şekilde düşünme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, eleştirel düşünme, problemleri öngörerek çözümler üretebilme yetileri kazanır ve yaşıtlarından daha farklı şekilde gelişirler. Buradan kazandıkları yetiler sayesinde daha yaratıcı olmakla birlikte, ezberci düşünme yapısından çıkarak daha analitik düşünebilmektedirler. Kodlama eğitimi sadece bilgisayarlar ile sınırlı değildir. Disiplinler arası etkileşim yönünden de önemlidir. Program yapmak hayatımızın bir parçasıdır aslında. Çocuklar ufak yaşta kazandıkları olayları analiz etme, algoritmik düşünme ve problem çözme becerisi sayesinde farklı alanlarda da sorunlarla karşılaşması durumunda daha sorgulayıcı ve yaratıcı olabilmektedirler. Evet bu kavramlar her zaman ki gibi bize geç geldi ama bir şansımız var çocuklarımız bu işe çok yatkınlar. Yapmamız gereken tek şey olabildiğince küçük yaşta onları bu dünya ile tanıştırmak. Zaten girin Google kodlama eğitimi diye yazıp arayın bir sürü fırsat çıkacak karşınıza. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde dedi ki: “Çağımızda Kodlama bilmek yabancı dil bilmekten çok daha önemlidir” buyurun gerisini siz düşünün ya çocuklarınızın sıradan adam olmasını izleyin ya da çocuklarımızın kodlama öğrenmesine olanak yaratıp, onların geleceği şekillendiren bireyler olmalarını sağlayın. Şimdi bu yazıyı okuduysanız kalkın çocuğunuzun okuduğu okula gidip sorun; okul yapay zekâ, kodlama ve algoritma tabanlı kavramları öğretiyor mu? Öğretmiyorsa bence çocuğunuzu bunları öğreten okullara gönderin sadece geleceği için…

Kaynak: Yenişafak

Yorum Yaz

Kategoriler

Popüler.

14 Mayıs 2020

UNITY 3D Mobil Oyun Yazma Eğitimi

En anlaşılır şekliyle Unity, Windows, Android, ve IOS platformları için oyunlar yapmaya olanak tanıyan, bir oyun motorudur.

13 Mayıs 2020

Dış Ticaret Uzmanı olarak kariyerinize yön verebilirsiniz.

Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi bünyesinde verilen Dış Ticaret Uzmanlık eğitimine katılabilirsiniz.

17 Mayıs 2020

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Eğitimi

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Eğitimi almak için Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi ile hemen 0312 9113232 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

26 Mayıs 2020

Hasta Kayıt Kabul Eğitimi ( Tıbbı Sekreterlik)

Eski adı ile tıbbi sekreterlik yeni adıyla Hasta Kayıt Kabul sekreterliği ve danışmanlığı eğitimi Novarge tarafından Üniversite onaylı olarak verilmektedir.

KAPAT

Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.