Dini Hükme Göre: Bitcoin Alıp Satmak Helal Mi?

Dini Hükme Göre: Bitcoin Alıp Satmak Helal Mi?

KARİYER

Dijital çağın hüküm sürdüğü internet platformlarında devamlı “Bitcoin satmak, Bitcoin almak, Bitcoin güvenli mi, Bitcoin eğitimi, Bitcoin alıp satmak helal mi?” gibi konu ve sorularla karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarca Novarge’nin meraklılarıyla buluşturduğu “Bitcoin ve Kripto Para Uzmanlığı” eğitim programından bahsetmiştik. Aşağıdaki linkten eğitim programı ile Bitcoin ve kripto para sistemleri hakkında merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

Bitcoin ve Kripto Para Uzmanlığı Eğitimi: https://www.novarge.com.tr/kurs/bitcoin-ve-kripto-para-uzmanligi

Bitcoin Eğitimi Blog Yazısı: https://www.novarge.com.tr/blog/bitcoin-egitimi.html

Novarge’de bugün Bitcoin ve dijital kripto paraların dini hükmünden bahsedeceğiz.

Bitcoin ve kripto para söz konusu olduğunda kullanıcıların ve dini hükmün esası “güvenlik” hususuna dayanıyor. Güvenli bir ağ bağlantısını kullanıcılarıyla buluşturan Bitcoin, Blockhain teknolojisinin kriptografik ve dağıtık zemini dolayısıyla güvenli bir ortama sahiptir. Bitcoin sisteminin kullanıcısına sunduğu merkezsizlik ilkesi bankaların kurulu düzen ilkesinin yerine taraflar arasında bir iletişim esasını merkez belirleyen bir ilkeye dayanır.

Bitcoin ve Kripto Para Sistemleri

Bitcoin Alıp Satmak Helal Mi?

Dijital çağda Bitcoin ve kripto para sistemlerinin de sıklıkla rağbet görmesinin üzerinde bireylerin kafasında soru işareti oluşturan “dijital kripto paraların dini hükmü” diyanetin sunduğu bir bildiri ile açıklanmıştır.

Diyanet tarafından, “Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.” şeklinde açıklık getirilmiştir. Diyanet tarafından caiz olarak nitelendirilen bitcoin ve kripto paraların dini hükmü, para olarak bilinen değişim aracının üretim şekli, sürüm aşamaları ve muhataplık niteliğinde belirsizlik ve aldatma içermemesi nedeniyle caiz olarak nitelendirilmiş ve helal olduğu açıklanmıştır.

Bitcoin ve Kripto Para Sistemleri

Yorum Yaz

Benzer İçerikler