Sevdiklerinize İYİ Kİ VARSIN demek için hemen tıklayınız

Dış Ticarette ödeme yöntemleri nelerdir?

Dış Ticarette ödeme yöntemleri nelerdir?

İthalatçı ile ihracatçı arasında meydana gelen güven ilişkisinin seviyesine, iki tarafın üzerine aldığı risklere göre uluslararası ticarette kullanılmakta olan değişik ödeme çeşitleri vardır. En çok kullanılmakta olan ödeme biçimleri şöyledir:

Peşin Ödeme (Cash Payment / Advance Payment / Prepayment / Cash Before Delivery)
Bu ödemede malın sevkiyatı yapılmadan, ithalatçı mal ücretini ihracatçıya gönderir. Bu şekilde ihracatçının üstlendiği herhangi bir risk yoktur. Sevkiyatın geç kalması, malların siparişte belirtilenden farklı olması gibi riskler yüzünden bu ödemede bütün riski ithalatçı yüklenir.

Mal Mukabili Ödeme (Cash Against Goods)
Bu ödeme biçiminde ithalatçı sipariş ettiği malı teslim almasının ardından mal ücretini ihracatçıya öder. İhracatçı mallarını alıcının adına göndermesinin ardından, malı temsil eden belgeleri ithalatçıya, ya direkt veya bedelsiz teslim şartı ile banka üzerinden sevk eder. Bu yöntemde riskleri ihracatçı üstlenmektedir.

Vesaik Mukabili Ödeme (Cash Against Documents / Documentary Collections)
İhracatçının ithalatçıyla yapmış olduğu satış sözleşmesine uygun bir şekilde malları sevk etmesinin ardından bunları temsil eden sevk ile alakalı belgelerin malın bedelinin tahsili karşılığında teslim edilmesi için banka üzerinden ithalatçıya teslim edilmesine olanak tanıyan bir ödemedir.

Kabul Kredili Ödeme (Acceptance Credit)
İthalatçıyla ihracatçı arasında gerçekleştirilecek bir anlaşmayla ithali yapılacak ürünlerin ücretlerinin ödenmesinin malların sevk edilmesinden belli bir süre sonraya bırakılması işlemidir. Bu ödemede, mal bedelini belli bir vadede ödeyeceğini taahhüt eden ve bu ödemenin yapılacağının garantisini veren bir poliçe ya da bono bulunur.

Kabul Kredili Akreditif
Uluslararası kurallar ve yönetmeliklere göre açılmış olan akreditiflerde gönderim evraklarının, bu belgeler ile beraber sunulmuş olan poliçenin ithalatçının belirttiği banka ya da muhabir banka tarafında kabul edilmesini takiben serbest bırakılıp bedellerinin poliçe vadesinde ödenmesine olanak tanıyan bir ödeme biçimidir.

Kabul Kredili Vesaik Mukabili
Bankanın sevk ile alakalı belgeleri bu belgeler ile içinde ek olan poliçenin ithalatçının kabul etmesinden sonra ithalatçıya teslim etmesinden sonra poliçe vadesinde mal bedelinin ihracatçıya ödenmiş olduğu bir ödeme biçimdir.

Kabul Kredili Mal Mukabili
İhracı yapılan ürünün bedelinin ürünü ithalatçı tarafından teslim alınması ve poliçeyi kabul etmesinin ardından poliçe vadesinde ödemenin yapıldığı bir ödeme yöntemidir.

Akreditifli Ödeme (Letter of Credit)
Bu yöntemde, ithalatçı tarafından verilen talimatlarla, ithalatçının çalışmış olduğu bankanın belli bir rakama dek ve belli bir vade için istenilen şartların yerine getirilmesi ve ihracatçının ihracı yapılan ürünlerin ihracı ile alakalı belgelerin ibrazı karşılığında ihracatçıya ödemede bulunacağının taahhüt edilmesin gerçekleşir. Hem ithalatçı hem de ihracatçı bir bankanın mali güvencesinin altında olduklarından akreditifli ödeme biçimi  iki taraf açısından da avantajlı olmaktadır.

Banka Ödeme Yükümlülüğü- Bank Payment Obligation (BPO)
Banka Ödeme Yükümlülüğü, taraflar arasında yapılacak olan alışveriş ile alakalı yalnızca elektronik ortamda sunulmakta olan verilerin başarılı bir şekilde eşleşmesi koşuluyla bir yükümlü bankanın yani alıcının bankasının bir lehtar bankaya yani satıcının bankasına vermiş olduğu geri dönülmez ve bağımsız bir ödeme sözleşmesidir. Akreditifle mal kabulü biçimlerini bir araya getiren yeni bir ödeme biçimidir.

Yorumlar.

DAHA FAZLA YORUM

Yorum Yaz

Kategoriler

Popüler.

12 Eylül 2020

Bilgi Çağında Sertifikalı Eğitimin Önemi

Okullarda bireylerin almış olduğu eğitimin yanı sıra bazı kurum ve kuruluşların müfredata bağlı kalarak bireylerin kazanım sağlaması amacıyla oluşturduğu topluluklar vardır. Bu kurumlar belirli bir eğitim sürecinin sonunda katılımcıların eğitim temelli bir sertifikaya sahip olmasını sağlar. Sertifikanın bireylere eğitim sonunda verilmesinin birincil amacı katılımcıların eğitimi doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak eğitimde sağlanan bilgiye sahip olduklarının somut bir göstergesini sağlayabilmektir. Günümüzde kurumların topluma sağlamış olduğu sertifikalı eğitimlerin neticesinde katılımcıların kafasında beliren sorular vardır. Bu sorular genel anlamda, “Sertifikayı günlük hayatımızda hangi alanlarda kullanabiliriz?” “Sertifika iş hayatında nasıl bir katkı sağlar?” şeklinde oluyor.

14 Eylül 2020

Pandemi Sürecinde Bireysel Gelişim

İzole yaşamın başladığı zamanlarda insanlar yaşamını artık evden ibaret kılmaya başladı. Bir nevi hayatı eve sığdırmak için çaba sarf ettik… Hayatı eve sığdırmak için tüm faaliyetlerimizi dört duvar içine taşımak zorunlu hale geldi. Spor aktiviteleri evde yapıldı, tüm iş aktiviteleri bilgisayar aracılığıyla çözüldü, dersler televizyon kanallarından işlendi, yemek tarifleri alındı ve farklı farklı yemekler yapıldı. Hatta tüm ülke bir anda ekmek yapmak için kolları sıvadı da diyebiliriz…

16 Eylül 2020

Doğru CV Nasıl Hazırlanır?

Hayatta attığımız her adım, verdiğimiz her karar ve dokunduğumuz her hayat -kendi hayatımız dahil- bizi yaşamda bir üst noktaya götüren köprü görevini görür sevgili NOVARGE okurları…

18 Eylül 2020

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Kariyer yolunda adım adım ilerlerken ve gözümüzün gördüğü, elimizin değdiği her şeyi hayatımızın bir parçası haline getirirken; bugün yeniden NOVARGE sitesinde, kurumlar ile çalışan arasındaki bağı temellendiren hususlara değiniyoruz sevgili okurlar…

KAPAT

Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.