Sevdiklerinize İYİ Kİ VARSIN demek için hemen tıklayınız

Hasta Kayıt Kabul Eğitimi ( Tıbbı Sekreterlik)

Hasta Kayıt Kabul Eğitimi ( Tıbbı Sekreterlik)

Hasta kayıt kabul eğitimi, özel veya devlete bağlı hastanelerde, muayenehanelerde, sağlık ocaklarında ve aile sağlığı merkezlerinde çalışmakta olan hasta kabul  görevlilerinin mesleklerine devam edebilmeleri ya da bu kuruluşlarda işe başlayacak bireylerin çalışabilmeleri için mecbur tutulan bir eğitim programıdır.

Tıp sekreterliğinin ya da tıbbi sekreterlik kurslarının yerine sağlık kuruluşlarının hasta kabul sekreterliği ve hasta kayıt kabul için zorunlu tuttuğu bir eğitim programıdır. Sağlık sektöründe ve özel, devlet fark etmeksizin hastanelerde halen çalışmakta olan hasta kabul görevlilerinin işlerine devam edebilmesi için mutlak aranan bir kriter olmaktadır. YÖK’e bağlı üniversiteler ve federasyonlar da bu personel açığının kapanması için hasta kayıt kabul kursları düzenlemekte ve belirtilen alanda sertifikalandırma çalışmaları yürütmektedirler.

Hasta kayıt kabul eğitimleri boyunca katılımcılar;

  • Bilgisayar kullanımı
  • Doküman hazırlanması
  • İş hayatı için gerekli iletişim becerilerinin kazanılması
  • Problem çözme yetisi
  • Hasta hizmetlerinin planlanması
  • Tıbbi arşivleme çalışmalarının yürütülmesi
  • Tedavi takibi

gibi konular detaylı olarak eğitim alırlar. Bunların yanında etkili ve nazik bir biçimde , dil bilgisi kurallarıyla uyumlu bir Türkçe konuşmak için diksiyon eğitimi de alırlar. Öte taraftan halka ilişkiler, beden dil, telefon becerileri, kişisel bakım, bütçe ve planlama, etkili dinleme ve kampanya türleri gibi ek etkinlikler tüm bu hasta kayıt kabul eğitimi çok daha renkli ve eğlenceli bir hale bürünmektedir. Görüldüğü gibi eğitim süreci salt hastane içi dinamikler ve bilinmesi gerekenler yerine çok daha geniş bir perspektifte düzenlenir ve katılımcıların sosyal becerilerini de fazlasıyla geliştirir.

Hasta kayıt kabul departmanında çalışabilmek için eğitim ve sertifika zorunlu olarak gerekmektedir. Sağlık sektöründe bir meslek hayatı planlayan veya çalışmasına rağmen henüz sertifika edinmeyen herkes için söz konusu eğitimlerin kapısı açıktır. Tüm eğitim süreçlerinin ortak ve yegane amacı, sağlık sektöründe görev alacak nitelikli elemanlar yetiştirilmesidir. Eğitim kontenjanı ve geniş manada eğitimin tekrarlanma sıklığı talep ile orantılı bir şekilde değişiklikler göstermektedir.Üniversite onaylı bir sertifika elde edecek olan katılımcılar, yurdun her noktasında sağlık sektörüyle ilgili personel aranan pozisyonlara başvurabileceklerdir.

Eğitimin sonucu tüm Türkiye’de resmi olarak bir karşılık görmektedir. Şu önemli noktanın da altını çizmek gerekir ki; hasta kayıt kabul eğitimi, zaten üniversitelerde başlı başına bir eğitim birimi olarak bulunan Tıbbi Dokümantasyon’dan mezun olmuş bir öğrencinin elindeki diplomanın yerini tutmaz. Hasta kayıt kabul mesleği ile ilgili eğitim alan katılımcılar bu süreçte hem teorik hem pratik açılardan oldukça özel bir ilgi görürler. Bahsedilen eğitimlere özellikle de son yıllarda inanılmaz bir alaka söz konusu olmuştur. Bu eğitimlere aynı zamanda çeşitli İşkur kursları ile de sahip olabilirsiniz.

Yorum Yaz

Kategoriler

Popüler.

12 Eylül 2020

Bilgi Çağında Sertifikalı Eğitimin Önemi

Okullarda bireylerin almış olduğu eğitimin yanı sıra bazı kurum ve kuruluşların müfredata bağlı kalarak bireylerin kazanım sağlaması amacıyla oluşturduğu topluluklar vardır. Bu kurumlar belirli bir eğitim sürecinin sonunda katılımcıların eğitim temelli bir sertifikaya sahip olmasını sağlar. Sertifikanın bireylere eğitim sonunda verilmesinin birincil amacı katılımcıların eğitimi doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak eğitimde sağlanan bilgiye sahip olduklarının somut bir göstergesini sağlayabilmektir. Günümüzde kurumların topluma sağlamış olduğu sertifikalı eğitimlerin neticesinde katılımcıların kafasında beliren sorular vardır. Bu sorular genel anlamda, “Sertifikayı günlük hayatımızda hangi alanlarda kullanabiliriz?” “Sertifika iş hayatında nasıl bir katkı sağlar?” şeklinde oluyor.

14 Eylül 2020

Pandemi Sürecinde Bireysel Gelişim

İzole yaşamın başladığı zamanlarda insanlar yaşamını artık evden ibaret kılmaya başladı. Bir nevi hayatı eve sığdırmak için çaba sarf ettik… Hayatı eve sığdırmak için tüm faaliyetlerimizi dört duvar içine taşımak zorunlu hale geldi. Spor aktiviteleri evde yapıldı, tüm iş aktiviteleri bilgisayar aracılığıyla çözüldü, dersler televizyon kanallarından işlendi, yemek tarifleri alındı ve farklı farklı yemekler yapıldı. Hatta tüm ülke bir anda ekmek yapmak için kolları sıvadı da diyebiliriz…

16 Eylül 2020

Doğru CV Nasıl Hazırlanır?

Hayatta attığımız her adım, verdiğimiz her karar ve dokunduğumuz her hayat -kendi hayatımız dahil- bizi yaşamda bir üst noktaya götüren köprü görevini görür sevgili NOVARGE okurları…

18 Eylül 2020

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Kariyer yolunda adım adım ilerlerken ve gözümüzün gördüğü, elimizin değdiği her şeyi hayatımızın bir parçası haline getirirken; bugün yeniden NOVARGE sitesinde, kurumlar ile çalışan arasındaki bağı temellendiren hususlara değiniyoruz sevgili okurlar…

KAPAT

Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.