İşaret Dili öğrenenler nerelerde çalışabilir?

İşaret Dili öğrenenler nerelerde çalışabilir?

KARİYER

İşaret dili; el hareketleri ve yüz mimikleri işitme engelli bireylerle iletişim kurmamızı sağlayan bir iletişim yöntemidir.

Son verilere göre ülkemizde 4 milyon işitme engelli birey yaşamaktadır. Bu sebeple özel işletmeler ve kamu kuruluşları işitme engelli bireylerin sorunsuz hizmet alması günlük yaşamda iletişim sorunu yaşamamaları için çeşitli adımlar atmıştır. Böylelikle farkındalık artırılmış ve ülkemiz insanların işitme engelli bireylere dikkaç çekilmesi sağlanmıştır. Peki işaret dili bilenler nerelerde istihdam ediliyor?

1- İşaret Dili bilenler tercih sebebi
Resmi - Özel işletme / kurum ve kuruluşlar iş alımı yaparken İşaret dili bilenleri tercih sebebi saymaktadır. 

2- Memur olma şansınız var
T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dönem dönem KPSS şartı aramaksızın İşaret Dili Tercümanı istihdamı yapmaktadır.

3- Televizyonlarda İşaret Dili Tercümanı zorunluluğu
Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte,engelli dostu yayınların aylık yapılan yayınların en az %10'u kadar olması gerektiği şartı getirildi. Böylelikle medya kuruluşları işaret dili tercümanı istihdam etmek durumunda kaldı.

SİZ DE İŞARET DİLİ EĞİTİMİ ALMAK İSTERSENİZ AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM

Kampanya indirimine ek 100 TL İndirimden yararlanmak ve detaylı bilgi almak isterseniz SİZİ ARAYALIM.4- Halk Eğitim, Belediye Kursları ya da Özel Kurslarda Öğretmenlik Yapabilirsiniz
Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikanızı alarak, bulunduğunuz yöredeki Halk Eğitim Merkezlerine, Belediyelerin kurs merkezlerine ya da özel kurslara etkili bir özgeçmiş hazırlayarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

5- Adliyelerde bilirkişi olabilirsiniz
Adalet Bakanlığı işitme engelli bireylerle olan uyuşmazlıkların ya da davaların çözümünde bilirkişi olarak işaret dili tercümanı görevlendirmektedir. Siz de bulunduğunuz bölgedeki mahkemelere bilirkişi olmak için başvuru yapabilirsiniz.

6- Seminer, Organizasyon ya da konferanslarda tercümanlık yapabilirsiniz
İşaret Dilini öğrendikten sonra ve öğrenme sürecinde sosyal medya araçlarından işaret dili bildiğinize dair gönderiler paylaşarak insanların dikkatini çekebilirsiniz ve sizi bu tür organizasyonlara davet etmeleri önerebilirsiniz. Bunun yanında iş ilanlarını takip ederek bu tür ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

SİZ DE İŞARET DİLİ EĞİTİMİ ALMAK İSTERSENİZ AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM

Kampanya indirimine ek 100 TL İndirimden yararlanmak ve detaylı bilgi almak isterseniz SİZİ ARAYALIM.

Yorum Yaz

Benzer İçerikler