Novarge'den: Bencil Karakterlerle Nasıl Mücadele Edilir?

Novarge'den: Bencil Karakterlerle Nasıl Mücadele Edilir?

KARİYER

Güneşin yüzünü gösterdiği bir haftanın sevinciyle, hepinize merhaba Sevgili Novarge Ailesi. Bugün sizlerle yaşam içerisinde bir üstünlük duygusu olarak karşılaştığımız bencil karakterler ile baş edebilme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yaşamda herkesin baskın gelen bireysel özellikleri vardır. Bu özellikleri genetik unsurlar, yetişme tarzı, yaşam standardı gibi birçok şey biçimlendirebilir. Kimilerinde bireysel özellikler dürüstlük ve doğruluk olarak biçimlenirken; kimisinde de bencillik bir özellik olarak baş gösterebilir.

Özellikle iş ve eğitim alanında karşılaştığımız bireylerle iletişim kurmak zorunlu hale gelebilir. Takım arkadaşlığının etkin olduğu bazı iş alanlarında, çeşitli karakterlerle iletişim kurmak zorlaşabilir ve bencillik tutumlara sahip bireylerle iş alanındaki takım çalışmaları olumsuzlukla sonuçlanabilir. Gelin, yaşamın her alanında üstünlük duygusu ile olumsuz bir karakter yapısına sahip olan bireylerle baş edebilme yöntemlerine birlikte göz atalım.

Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi

Bencillik Nedir?

Bencillik; başka insanların fikir, düşünce ve isteklerini dikkate almadan, kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeye verilen isimdir. Bencil karakter yapısına sahip bireyler, karşısındaki bireylerin düşüncelerini önemsememeyi tavır olarak benimserler, bu sebeple toplum içerisinde yer bulabilmeleri oldukça zorlaşır. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden bencil bireyler, çıkarcılık düşünceleri ile iletişim kurmakta da oldukça zorlanırlar.

Bencillik genellikle psikolojik bir rahatsızlık belirtisi olarak görülebilir fakat bencilliğe dayalı ben merkezci tavırlar bir karakter özelliğidir. Yumuşak başlı ve fedakâr insanlar genellikle bencil bireyler ile iletişim kurmakta zorlanırlar ve onların manipülesine göz yummak zorunda kalırlar. Kişiden kişiye farklılık gösteren karakter özellikleri, bireye zarar verdiği süreçte önlem alınması gereken durumlardır.

Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi

Bencil İnsanlarla Nasıl Baş Edilir?

Eşsiz Olmadığını Ona Hatırlatın

Bencil yapıya sahip bireyler tüm dünyanın kendileri etrafında döndüğünü, fikirleri ve tavırları ile her şeyi değiştirebileceğini düşünürler. Kısacası bencillik tavırları, onları eşsiz bir varlık oldukları düşüncesine iter. Bencil karakterli insanlarla baş edebilmek için onun eşsiz olmadığını göstermelisiniz. Bu gösteriş elbette sözleriniz ile çok da etkili olmayacaktır fakat onun her istediğini yerine getirmeyerek bu durumu belirtebilirsiniz.

Onun İlgi Alanlarından Ziyade, Kendi İlgi Alanlarınızı Gündeme Getirin

Bencil ve egoist bir karaktere sahip olanlar, devamlı kendi ilgi alanlarından söz edilmesinden ve bir fikir sahibi olmaktan zevk alırlar. Bencil insanların manipüle etkisinden kurtulabilmek için onun ilgi alanları yerine, kendi ilgi alanlarınızdan bahsederek söz sahibi olabilirsiniz. Bu durum hem sizin özgüveninizin artışına olanak sağlayacak hem de karşınızdakinin ilgi odağı olma merakını aza indirgeyecektir.

Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi

“Onun İçin” Bir Şeyler Yapmayın

Bencil karaktere sahip bireyler çevrelerinde kişisel istekleri için çabalayan birilerinin bulunmasını isterler. Hiç farkında olmadan kendi düşünceleri çerçevesinde sizi manipüle ederek, isteklerini yaptırmaya itebilirler.

Çevrenizde bencil karaktere sahip bireylerin isteklerine yanıt verirken ve bir aktiviteye dönüştürürken, önce kendi fikirlerinizi önemli tutabilmelisiniz. “Bunu yapmayı istiyor muyum?” sorusunun cevabı kendi duygularınızı önemsemenizi sağlarken; karşınızdaki bireyin sizi manipüle etmesini engelleyecektir.

İlgi İsteğini Karşılamayın

Bencil ve egoist karaktere sahip bireyler çevredeki herkes tarafından ilgi görmek, takdir edilmek ve alkışlanmak isterler. Özellikle kendi istekleri olmadığında ve yeteri kadar ilgi görmediğinde benimsemiş olduğu küçük bir tavır bile bencillik karakterini gösterecektir.

Bencil insanlarla başa çıkabilmenin ilgi adımında, istediği ilgiyi değil; hak ettiği ilgiyi vermeye özen göstermelisiniz. Unutmayın, kimsenin hak etmediği bir değere ihtiyacı yoktur!

Novarge’de bugün; yaşamda üstünlük, iletişimde baskınlık isteği ile ön plana çıkan bencil karakterlerden ve bencil karakter yapısı ile baş edebilme yöntemlerinden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hafta sonu diliyorum Sevgili Novarge Ailesi…

Unutmayın, her şey geleceğiniz için.

ELİF AKSÜT

Yorum Yaz

Benzer İçerikler