Sevdiklerinize İYİ Kİ VARSIN demek için hemen tıklayınız

Robotik Kodlama Başlangıç Seti üzerine bir inceleme

Robotik Kodlama Başlangıç Seti üzerine bir inceleme

Son dönemde popülerliği iyice artan ve gelecek 25 seneye damgasını vuran Robotik Kodlama eğitimini erken yaşlarda almaya başlayan çocukların özellikle zihinsel gelişimlerinde, problem çözme becerilerinde ve olaylar arası ilişki kurmayla beraber yeni fikirler üretme ile alakalı akranlarına oranla daha çok gelişim gösterdikleri biliniyor.

Bu yüzden ebeveynler çocukları için Robotik Kodlama eğitimini araştırıyorlar. Bu noktada ailelerin karşılarına çıkan en önemli şeylerden biri de Robotik Kodlama Başlangıç Seti ve bu setlerin içeriğinin neler olduğu sorunsalı. Çünkü konu ile alakalı piyasada çok fazla bilgi kirliliği var.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Robotik Kodlama ile alakalı gerekli tüm  teorik bilgilere pek çok kitaptan erişme imkanımız var. Robotik’e ilgisi olan kişinin programlama, elektronik ve mekanizmalar hakkında hiç bilgisi yoksa başlangıç seviyesinden eğitime başlaması gerekiyor. Teorik kitapların bu kişilere yarar sağlaması mümkün değildir. Ama piyasada kullanıcıların yaşlarına, seviyelerine ve ihtiyaçlarına göre değişik kitaplar da mevcuttur. Kitaplar çocuklar ve ileri yaşlardaki öğrenciler için tümüyle farklıdır. Farklılık içeriktedir.

Eğer amacınız kendi malzemeleriniz ile robot yapmaksa Robotik Kodlama Başlangıç Seti olarak aşağıdaki liste sizin işinizi görecektir.

Uygun fiyatı ve özellikle çocukların rahat bir şekilde kullanmaları ve programlama dillerini öğrenebilmeleri için tasarlanan mBot, kullanımı çok kolay bir robot kitidir.  Kit, Scratch programlama mantığına sahiptir. Yani sürükle-bırak yöntemiyle kodlanmış olan, mBlock adında bir programlama arayüzüyle programlanmaktadır. mBot’un,  mCore ismi verilen bir kontrolcüsü vardır. mBot’taki DC motorlar, ultrasonik sensör ve kızılötesi çizgi sensörleri bu kontrolcü ile birleşerek programlanmış olan koda göre işlem yapmaktadırlar. Bilgisayarlardan ve Android/iOS işletim sistemli mobil uygulamalardan da kontrol etme imkanı vardır.

Standart mBot kitinden başka Makeblock’un robotik ve programlamaya yönlendirici mBot Ranger, Starter (Başlangıç) Robot Kiti, Airblock, Neuron Mucit Kiti ve daha pek çok değişik ürünü bulunmaktadır.

Son olarak konu ile alakalı BBC micro:Bit’ten de bahsetmeden geçmeyelim. Bu, son senelerde bütün dünyada çok popüler olan ve sadece birkaç sene de 5 milyondan fazla satan bir mini bilgisayardır. Bütünleşik sensörleri ve fiziksel özellikleriyle diğer kartlara göre micro:bit çok daha avantajlı görünmektedir.

Yorum Yaz

Kategoriler

Popüler.

12 Eylül 2020

Bilgi Çağında Sertifikalı Eğitimin Önemi

Okullarda bireylerin almış olduğu eğitimin yanı sıra bazı kurum ve kuruluşların müfredata bağlı kalarak bireylerin kazanım sağlaması amacıyla oluşturduğu topluluklar vardır. Bu kurumlar belirli bir eğitim sürecinin sonunda katılımcıların eğitim temelli bir sertifikaya sahip olmasını sağlar. Sertifikanın bireylere eğitim sonunda verilmesinin birincil amacı katılımcıların eğitimi doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak eğitimde sağlanan bilgiye sahip olduklarının somut bir göstergesini sağlayabilmektir. Günümüzde kurumların topluma sağlamış olduğu sertifikalı eğitimlerin neticesinde katılımcıların kafasında beliren sorular vardır. Bu sorular genel anlamda, “Sertifikayı günlük hayatımızda hangi alanlarda kullanabiliriz?” “Sertifika iş hayatında nasıl bir katkı sağlar?” şeklinde oluyor.

14 Eylül 2020

Pandemi Sürecinde Bireysel Gelişim

İzole yaşamın başladığı zamanlarda insanlar yaşamını artık evden ibaret kılmaya başladı. Bir nevi hayatı eve sığdırmak için çaba sarf ettik… Hayatı eve sığdırmak için tüm faaliyetlerimizi dört duvar içine taşımak zorunlu hale geldi. Spor aktiviteleri evde yapıldı, tüm iş aktiviteleri bilgisayar aracılığıyla çözüldü, dersler televizyon kanallarından işlendi, yemek tarifleri alındı ve farklı farklı yemekler yapıldı. Hatta tüm ülke bir anda ekmek yapmak için kolları sıvadı da diyebiliriz…

16 Eylül 2020

Doğru CV Nasıl Hazırlanır?

Hayatta attığımız her adım, verdiğimiz her karar ve dokunduğumuz her hayat -kendi hayatımız dahil- bizi yaşamda bir üst noktaya götüren köprü görevini görür sevgili NOVARGE okurları…

18 Eylül 2020

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Kariyer yolunda adım adım ilerlerken ve gözümüzün gördüğü, elimizin değdiği her şeyi hayatımızın bir parçası haline getirirken; bugün yeniden NOVARGE sitesinde, kurumlar ile çalışan arasındaki bağı temellendiren hususlara değiniyoruz sevgili okurlar…

KAPAT

Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.