Sürdürülebilir Tarım Nedir?
Sürdürülebilir Tarım Nedir?

Sürdürülebilir Tarım Nedir?

İŞ HAYATI

 

Tarım devrimi insanoğlu ve medeniyetlerin gelişimindeki en mühim etkenler arasındadır. Tarihi bilgilere bakıldığında uygarlıkların kurulmasında ve yerleşik hayata geçişlerinde tarım devriminin gerekli koşulları meydana getirdiği görülmektedir. Ama endüstriyel tarımla beraber hatalı ve abartılı uygulamalar tarım alanlarına zarar verdiğinden günümüzde sürdürülebilir tarım kavramı ortaya çıkmıştır.

İnsanlar doğadaki kaynakların sonsuza kadar süreceğini düşünse de son dönemde meydana gelen olaylar bunun ne kadar yanlış bir fikir olduğunu göstermiştir. Buzullardaki erimeler, kuraklık, sel afetleri vb. dünyanın bir şeylere tepki verdiğini göstermektedir. Bu tepki karşılığını sürdürülebilir tarım uygulamalarında bulmuştur.

Sürdürülebilir tarım, insanlar için kaliteli ve yeterli miktarda gıdanın, doğa ile uyumlu olarak ve sürdürülebilir ölçütlerle üretilmesi anlamına gelmektedir.  Bu uygulamalar sayesinde, doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve onlara zarar verilmemesi amaçlanmaktadır. Aslında bir nevi doğaya dönüş ve onunla barışmaktır. Çünkü özellikle endüstriyel tarım uygulamaları, fazla üretim ve kazanma hırsı ile şimdiye kadar doğa çok tahrip edilmiştir.

Sürdürülebilir Tarımın İlkeleri Nelerdir?

Sürdürülebilir tarım uygulamaları belli bir disiplin içinde yürütülmesi gerektiğinden onun için bazı ilkeler belirleyebiliriz. Bu ilkeleri şöyle maddelendirebiliriz:

- Kaynaklar verimli ve etkili bir biçimde kullanılmalıdır.

- Tarımsal sulamada aşırı kaynak tüketiminden kaçınılmalıdır.

-  Gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlerin toprağı bozması engellenmelidir. Yani erozyon gibi yıkıcı etkiye sahip olayların önüne geçilmelidir.

- Bu yöntemlerle üretilmiş olan gıdaların ne ekolojik dengeye ne de insan sağlığına zararlı etkileri olmalıdır. Ayrıca bu gıdalar doğal yaşama da zarar vermemelidir.

Bahsi geçen ilkeler doğrultusunda sürdürülebilir tarım uygulamaları teknolojik olanakları en etkili biçimde kullanıp gıda maddesi üretimi ve ekonomik dengeye katkıda bulunmayı hedefleyen bir yöntemler bütünü olarak ele alınmalıdır.

Sürdürülebilir Tarıma Neden İhtiyaç Vardır?

Dünyada nüfus hızla artıyor. Bunun tam tersi olarak azalan doğal kaynaklara ulaşımda sorunlar da artmaya başladı. Bu şartlarda çevrenin doğal yapısını hesaba katmayarak sürdürülen ekonomik faaliyetler, küresel iklim değişikliğini hızlandırıyor. Bu ekonomik faaliyetlerden biri de tarımsal üretimdir. Tarımsal üretimdeki yanlış teknikler, küresel iklim değişikliğini de olumsuz etkilemektedir.

Bu yüzden sürdürülebilir tarım uygulamaları global çapta gündeme gelmiş ve insanlığın bu alana ilgisini gittikçe artırmıştır. Gıda maddelerine uygun maliyetlerle ulaşabilmek dünya genelindeki eşitsizlikleri de giderecektir. Sürdürülebilir tarım uygulamaları ile topraktaki verim artacak bu da nesli tükenme tehlikesi altında olan bitki ve hayvan varlıkları üstünde olumlu bir etkiye yol açacaktır.

Sürdürülebilir Tarımın Yararları

Verimi artırır: Sürdürülebilir tarım sayesinde, küçük alanlardan en yüksek verimin alınması sağlanabilir. Buna en güzel örneklerden biri Hollanda’dır. Hollanda uygulamış olduğu sürdürülebilir tarım teknikleri ile çok küçük sera alanlarından bile yüksek verim almakta ve birden fazla ürün yetiştirmektedir.

Ekosistemi olumlu etkiler: Sürdürülebilir tarım tekniklerinin uygulandığı yerlerde çevredeki bitki ve hayvanlar için de yaşam alanı oluşur. Bu sayede ekosistem olumlu bir şekilde kendini yenilemeye başlar. Verimli hale gelmiş olan topraklar hem hayvanlara yaşam alanı olacak hem de tarımsal üretimin verimliliğini artıracaktır.

Toprağı canlandırır: Toprak, senelerce kullanılarak verimli hâle getirilebilir. Sürdürülebilir tarım uygulamaları ile gerçekleştirilen doğal çalışmalar sayesinde toprak canlandırılır ve verim artırılabilir.

Gıda bolluğunu sağlar: Sürdürülebilir tarım hem global hem de bölgesel olarak gıda gereksiniminin teminine zemin hazırlamaktadır. Bu uygulamalarda bol bol hasat yapma imkânı olduğundan, gıdaya ulaşma sıkıntısı da tümüyle yok edilebilir.

İstihdamı artırır: Sürdürülebilir tarım ilkesini benimsemiş olan çiftliklerin olduğu yerlerde daha fazla çalışana ihtiyaç olacağı için bu uygulamalar istihdama da katkı sağlayacaktır. Bu, işsizlik düzeyinin azalması için de önemli bir adım olacaktır.

Yorum Yaz

Benzer İçerikler

Öz Güveninizi Bu Tüyolarla Güçlendirin

İş Hayatı

Öz Güveninizi Bu Tüyolarla Güçlendirin

KVKK 800 Bin TL Ceza Kesti

İş Hayatı

KVKK 800 Bin TL Ceza Kesti

İnsan Kaynakları Uzmanının Görevleri

İş Hayatı

İnsan Kaynakları Uzmanının Görevleri