Uzaktan Eğitim nedir?

Uzaktan Eğitim nedir?

Günümüz bireylerinin eğitim ihtiyacını karşılamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu alternatif çözümlerden bir tanesi de uzaktan eğitimdir.

Uzaktan eğitimle öğrenci ve eğitimcinin aynı ortamda olması gerekmez. Ulaşım sorunu yaşayan, bir takım sebeplerle eğitimini yarıda bırakmış olan ya da çeşitli sebeplerle yüz yüze eğitim alma imkânı olmayan bireylere eğitimde fırsat eşitliği sağlanır. Uzaktan eğitim sistemi ile öğrencinin öğrenme sorumluluğunu üstlenmesi sağlanır. Uzaktan eğitimle yüz yüze eğitim arasında belli farklılıklar vardır. Uzaktan eğitim ile farklı ortamlardaki birçok kişi iletişim araçları aracılığıyla bir araya gelir.

Uzaktan eğitim gören öğrencilerin özel yaşamlarını terk etmeden eğitimlerini tamamlaması amaçlanır. Uzaktan eğitim gören kişi ikinci sınıf bir eğitim görmez. Örgün eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitim için de ders kitapları, bilgisayar programları, ders videoları ve seviye tespit sınavları hazırlanır. Uzaktan eğitim sistemi, günümüzde başta dünyanın en gelişmiş ülkelerinde olmak üzere birçok ülkede uygulanan bir eğitim sistemidir. Uzaktan eğitim alan öğrenci, doğru bilgiyi öğrenmek için belli bir zaman ve mekâna sıkışıp kalmak zorunda kalmaz. Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim sistemini ile öğrenciler, eğitim araç ve gereçlerine iletişim teknolojileri ile sahip olur. Eğitim süreci boyunca ihtiyaç duyacağı bilgiler için masraf yapmak zorunda kalmaz. Eğitim almak için bir yerden bir yere gitmek zorunda kalmaz. Yol masrafı, yolculuk süresi ve diğer harcamalar önemli ölçüde azalır. Uzaktan eğitim almak isteyen öğrenciler, Türkiye'nin her yerinden katılım sağlayabilirler. Uzaktan eğitim de sınıf sistemine bağlı kalmak yoktur. Her öğrenci kendi öğrenme hızlarına göre ilerleme kaydeder. Çabuk öğrenen öğrenciler ya da eğitim için fazla vakit harcayan öğrenciler hızlı olarak ilerleyebilir ve diğerlerini beklemek zorunda kalmaz.

Uzaktan eğitimde, günümüzün getirdiği teknolojik imkânlar aktif olarak kullanılır. Eğitim araçları ile görsel ve işitsel olarak öğrenim kolaylığı sağlanır. Uzaktan eğitim de öğrencilerin en kolay şekilde öğrenebilmesi sağlanmaktadır. Teknolojik imkânlarla eğitim; hem ilgi çekici, hem de eğlenceli hale getirilmektedir. Bilgisayar destekli uzaktan eğitim programları, öğrencilerin ilgi duydukları alan üzerinde eğitim almalarını sağlanmaktadır. Uzaktan eğitimde öğrencinin anlamadığı konuyu tekrar tekrar dinleyebilmesi mümkündür. Kendi gelişim süresini kendi ayarlayabilmektedir.  Eğitimde bilgisayar ve teknolojiyi etkin şekilde kullanmak son derece gereklidir. Uzaktan eğitim sisteminde teknoloji ve bilgisayarın etkin bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır. İstenilen konuda eğitim almak, uzaktan eğitim sistemi ile son derece kolay hale gelmiştir.

Yorum Yaz

Kategoriler

Popüler.

14 Mayıs 2020

UNITY 3D Mobil Oyun Yazma Eğitimi

En anlaşılır şekliyle Unity, Windows, Android, ve IOS platformları için oyunlar yapmaya olanak tanıyan, bir oyun motorudur.

13 Mayıs 2020

Dış Ticaret Uzmanı olarak kariyerinize yön verebilirsiniz.

Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi bünyesinde verilen Dış Ticaret Uzmanlık eğitimine katılabilirsiniz.

17 Mayıs 2020

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Eğitimi

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Eğitimi almak için Novarge Uzaktan Eğitim Merkezi ile hemen 0312 9113232 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

26 Mayıs 2020

Hasta Kayıt Kabul Eğitimi ( Tıbbı Sekreterlik)

Eski adı ile tıbbi sekreterlik yeni adıyla Hasta Kayıt Kabul sekreterliği ve danışmanlığı eğitimi Novarge tarafından Üniversite onaylı olarak verilmektedir.

KAPAT

Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.