Novarge - Türkiye'nin Uzaktan Eğitim Merkezi

Eğitim Uzmanlarımız

Fatma YÜCEL DİNÇ

Uzman

Ben Fatma Yücel Dinç.

Çocukluğumdan bu yana içinde çocuk geçen her hikaye beni cezbetmiştir. Henüz üniversite eğitimim devam ederken tesadüf eseri karşıma çıkan bir staj imkanı sayesinde yolum bir gün bir grup çocukla kesişti.

Başka dilde başka bir ülkede çocuklara gönüllü öğretmenlik yaptım. Yaptığım işin adı öğretmenlikti ama çocukların her adımında öğrenen bendim. Çocuklarla çok oynadım, çok eğlendim.

Bir süre sonra ülkeme döndüm, yıllar geçip gitti ve Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldum ve o andan itibaren çocukların büyüsü beni bilinmedik serüvenlere sürükledi. Çocukların ne kadar mucizevi varlıklar olduğuna dair inancım bu dünyadaki varlığımı daha anlamlı kılmam için beni kamçıladı.

Yüksek lisansımı Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi’nde tamamlayarak çocuklara giden yolda kendimi yaratıcılık, sanat, oyun ve hikayeler konusunda geliştirdim. Az konuştum, çok okudum…

Oyun terapisi, masal terapisi, mizaç eğitimi, çocuklar için felsefe derken sayısız eğitim aldım. Bu eğitim serüveni devam ederken bir yandan da çalıştığım anaokulunda çocukların ihtiyaçlarını onların gözünden görebilmek ve ihtiyaçlarına onların dilinden cevap verebilmek adına çok emek verdim. Sonunda bu yaşam şeklim oldu:

 

Sorunu bul çözüm üret!

Duygusunu anla, ona yol göster!

Hayal etmesi için fırsat ver, ilham gelsin!

Düşünmesi için zaman tanı, o  anlatsın!

İşte hikaye anlatıcılığı serüvenim böyle başladı...

Bu zamana dek okuduğum, incelediğim makale, kaynak, hikaye, roman, masal, izlediğim filmler, aldığım eğitimler ve deneyimlerimle karşınızdayım.

Dilerim öğrenme yolculuğumuz bir ömür sürer.